Czy fotowoltaika się opłaca? Automatyka domowa a panele.

Sprawdź, jak działa fotowoltaika w połączeniu z Systemem Smart Home Grenton. Dowiedz się, czy fotowoltaika się opłaca i zainwestuj w oszczędną przyszłość!

Published 13.03.2023 12:08 – 6 min
Share

Smart home i fotowoltaika – wszystko, co musisz wiedzieć

Zarówno fotowoltaika, jak i rozwiązania automatyki domowej zyskują na popularności z roku na rok. Nic dziwnego. Smart home w połączeniu z fotowoltaiką to nie tylko rozwiązanie ekologiczne, ale też ekonomiczne. Automatyka domowa pozwala na maksymalne oszczędności i najsprawniejsze wykorzystanie fotowoltaiki. Gwarantuje wygodę i komfort codziennego użytkowania. Wpisuje się też popularny teraz nurt „less waste” czy „zero waste”, który dąży do efektywnego wykorzystania surowców. Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć na temat fotowoltaiki i jej połączeniu z systemem smart home.

Fotowoltaika – jak to działa?

Inwerter, czyli falownik i moduły fotowoltaiczne – tyle wystarczy, by móc samodzielnie produkować energię elektryczną. Sam panel fotowoltaiczny jest zbudowany z ogniw, które wytwarza się z krzemu. Wszystkie one łączą się ze sobą szeregowo i są odpowiednio zabezpieczone. Krzem, za pomocą efektu fotoelektrycznego, przetwarza energię z promieni słonecznych w prąd stały. Inwerter przekształca go następnie w prąd przemienny – taki, jaki płynie w gniazdkach. Dzięki temu jesteśmy w stanie na bieżąco korzystać z niego w naszym domu i rozliczać ze sprzedawcą energii.  

Czy fotowoltaika się opłaca?

Coraz więcej dachów jest wyposażonych w panele fotowoltaiczne. Montaż i podpięcie do istniejącej, „tradycyjnej” instalacji elektrycznej domu pozwala właścicielowi cieszyć się oszczędnościami w zużyciu energii elektrycznej.  

Żeby jednak cały system był opłacalny, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Są to: 

 

  • Koszt inwestycji – koszt fotowoltaiki jest uzależniony od jakości systemu, jego wielkości, sposobu montażu. To, ile wydamy na początku, ma wpływ na czas, w którym inwestycja się zwróci. 
  • Dofinansowania – cena fotowoltaiki pozostanie niezmienna, ale jej koszt dla inwestora można zmniejszyć, korzystając z programów dofinansowujących zakup paneli fotowoltaicznych dla domu.  
  • Efektywność systemu – warto wiedzieć, że każdego roku efektywność fotowoltaiki spada o około 0,6%. Warto brać to pod uwagę w ramach inwestycji.
  • System zarządzania energią – to coś, o czym niestety często zapominamy. Nie wystarczy sam montaż paneli, by w pełni wykorzystać potencjał fotowoltaiki. Dopiero System Smart Home Grenton, czyli nowoczesna instalacja elektryczna z automatyką, daje takie możliwości.  

Jest sposób na to, aby nie tracić wyprodukowanej energii na rzecz firm energetycznych, dostarczających prąd z węgla. Podobnie jak na to, by system realizował zaplanowane działania bez naszej ingerencji.

System Smart Home Grenton znacząco poszerza możliwości inteligentnego domu, wyposażonego w panele fotowoltaiczne.

Co daje połączenie inteligentnego domu z fotowoltaiką? Grzanie wody i inne zalety.

W inteligentnych domach z instalacjami fotowoltaicznymi częstą praktyką jest wykorzystywanie fotowoltaiki do grzania wody. Doskonale radzi sobie w połączeniu z pompą ciepła, którą jest w stanie zasilać energią.  

Grzanie wody fotowoltaiką nie jest jednak jedyną zaletą połączenia jej z inteligentnym domem. Już dziś możesz zacząć tworzenie swojego wymarzonego systemu automatyki domowej. Będzie on nie tylko wygodny i komfortowy dla całej rodziny, ale również gotowy na wyzwania związane z rosnącymi wciąż cenami energii. Każdy dom wyposażony w System Smart Home Grenton automatycznie: 

 

  • sprawdzi poziom zużytej i wyprodukowanej energii elektrycznej; 
  • w przypadku nadprodukcji energii – wyłączy piec do grzania CWU (by zaoszczędzić gaz czy olej) i uruchomi grzałkę elektryczną w zbiorniku na CWU oraz w zasobniku ciepła; 
  • sprawdzi, czy nadprodukcja prądu się wyczerpała – jeśli tak, to odłączy grzałkę elektryczną, zanim zacznie korzystać z zewnętrznego prądu; 
  • może włączyć wszystkie urządzenia elektryczne grzewcze lub tylko wybrane, aby dostosować się do ilości aktualnie produkowanej energii; 
  • wyłączy automatycznie światło, gdy pomieszczenie będzie puste i włączy je z powrotem, gdy ktoś wejdzie do środka, a także wyłączy znajdujące się tam urządzenia, np. ładowarki; 
  • dopasuje oświetlenie do pory dnia dzięki czujnikowi światła – utrzyma odpowiednią jasność przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej i będzie korzystać ze światła dziennego, najdłużej jak się da; 
  • w razie całkowitego zaniku prądu może automatycznie przejść na tryb oszczędzania energii i uruchamiać tylko światło awaryjne, tj. wybrane żarówki LED o małej mocy;  
  • zamknie i otworzy bramę czy rolety, gdy będzie taka potrzeba; 
  • pozwoli naładować samochód elektryczny w domu, bez konieczności jazdy do stacji ładowania – i tu liczy się każdy zaoszczędzony Wat! 

 

Przy nadprodukcji energii elektrycznej, zmagazynowanej w baterii lub sieci energetycznej, można łatwo ulec pokusie marnotrawienia tych zasobów: pozostawianie włączonego światła, działające urządzenia w pomieszczeniach, w których żadnego z domowników nie ma. System inteligentnego domu pozwala temu zapobiec. Wszystko to dzieje się samoczynnie, bez ingerencji domowników, którzy tylko zauważają niskie lub niemal zerowe rachunki za energię. System Smart Home Grenton oszczędza czas i pozwala uniknąć ryzyka, związanego z nieplanowanym wykorzystaniem prądu z sieci energetycznej. A ty odpoczywasz, spędzasz czas z bliskimi i cieszysz się oszczędnościami. 

Smart home i fotowoltaika dla Twojego domu

Samochody elektryczne czy hybrydy plug-in, które do niedawna były osiągalne tylko dla miłośników drogich nowinek technicznych, stają się rozwiązaniem dostępnym dla każdego. W niedalekiej przyszłości ładowarka samochodu elektrycznego będzie stałym elementem wyposażenia garażu albo miejsca postojowego przy domu.  

System Smart Home Grenton może bez problemu współpracować z samochodem i ładowarką, zarówno ładować samochód elektryczny w domu, praktycznie „za darmo”, jak i wykorzystać ją jako baterię dla całego domu (technologia vehicle-to-grid). Dzięki temu dom jest niezależny, a właściciel nie musi się obawiać przerwy w dostawie energii elektrycznej (planowanej i nieplanowanej). 

 

Co ważne, system sam może włączyć ładowanie samochodu, wykorzystując do tego energię wyprodukowaną i zmagazynowaną przez instalację PV. To sposób na darmowe zasilanie auta i, co za tym idzie, gigantyczne oszczędności.  

Zasilanie pojazdu to jednak nie wszystko. Fotowoltaika w połączeniu z automatyką domową to też sposób na zarządzanie pompą ciepła, klimatyzacją czy rekuperacją. System podejmie decyzję o tym, by włączyć lub wyłączyć konkretne urządzenie w zależności od tego, czy jest akurat potrzebne domownikom. W ten sposób steruje np. pompą ciepła, dogrzewając pomieszczenia, w których aktualnie przebywasz lub wyłączając grzanie w momencie, w którym wszyscy wychodzą z domu.  

Jak system smart home poskramia „pożeraczy prądu”?

Każdy chyba złapał się kiedyś na tym, że nieużywane w danej chwili urządzenie zostawił podłączone do prądu. Po naładowaniu baterii w telefonie czy laptopie trzeba pamiętać o wyjęciu wtyczki z gniazdka, bo – jak się okazuje – takie zapominalstwo może nas sporo kosztować. Nieodłączone urządzenia generują nawet 10% kosztów rachunków za energię elektryczną.  

Rekordziści w zużywaniu prądu to m.in. niepracujący laptop i kuchenka mikrofalowa. Tak wygląda zestawienie urządzeń, które zużywają go najwięcej (średnia wartość):

 

  • Laptop – 8,9 W – 40,05 PLN rocznie; 
  • Modem (kablowy) – 3,84 W – 17,28 PLN rocznie; 
  • Mikrofalówka 3,08 W – 13,86 złotego rocznie; 
  • Komputer stacjonarny – 2,84 W – 12,78 PLN rocznie; 
  • Ekran do komputera – 1,13 W – 5,09 PLN rocznie; 
  • Klimatyzator – 0,9 W – koszt 4,46 złotego rocznie; 
  • Ładowarka do telefonu – 0,26 W – koszt 1,17 PLN rocznie. 

 

Przy założeniu, że 1 kWh kosztuje 0,50 zł. A to, jak wiadomo, bardzo zmienne. W 2023 roku średnia cena za 1 kWh wyniesie około 1 zł. Oznacza to podwojenie powyższych wyliczeń. I jeszcze wyższe rachunki za energię elektryczną. 

Na szczęście jest sposób na to, by zacząć oszczędzać niezależnie od cen energii elektrycznej. System Smart Home Grenton monitoruje, żeby wszystkie urządzenia, które pozostawisz podłączone, nie pobierały prądu, kiedy nie jest to konieczne. Już nie musisz pamiętać o wyłączeniu sprzętów, które przeszły na tryb czuwania – inteligentny dom zrobi to za Ciebie!   

Share

Skonfiguruj swój
smart home

Jedna inwestycja, wieloletnie korzyści.
Wybierz Smart Home Grenton, zastępując tradycyjne instalacje jednym systemem.